Aktuality

Školy

Skotsko, Amsterdam, Bruggy 2018
09.10.2018

Skotsko, Amsterdam, Bruggy 2018

Ve dnech 11. až 19. září 2018 se žáci třetích a část čtvrtých ročníků zúčastnila 9denního poznávacího zájezdu do Amsterdamu, Skotska a belgických Brugg.
Pedagogický doprovod tvořili pan ředitel Mgr. Bartoš, dále pak Mgr. Hlušková, Mgr. Cieslarová a Mgr. Herianová. Čili o bezpečnost a dodržování pokynů bylo dobře postaráno.
Odjezd se uskutečnil v pozdních večerních hodinách dne 11. 9. Všichni si jistě užívali pohodlí luxusně vybaveného dvoupatrového autobusu spolu s příjemným vystupováním našich dvou řidičů a pana průvodce.
V ranních hodinách dne následujícího jsme dorazili do hlavního města Holandska – Amsterdamu. Zde nás čekala vyhlídková plavba po rozsáhlých amsterdamských kanálech a procházka centrem města s možností drobných nákupů. Navečer jsme se přesunuli do přístavu, kde byl již připraven obrovský trajekt mířící do Newcastlu.
Dorazili jsme tam po dlouhé noční plavbě. Odtud nás čekala cesta do Edinburghu, respektive návštěva dvou rozpadlých opatství Dryburgh Abbey a Melrose Abbey, kde je, mimochodem, uloženo srdce skotského krále Roberta Bruce. Večer jsme absolvovali výšlap na vrchol Arthur’s Seat s nádherným výhledem na celý Edinburgh. Ubytování bylo zajištěno v rodinách.
Následující celý den jsme strávili v Edinburghu. Mezi zdejší zhlédnuté pamětihodnosti patřily Edinburgh Castle a historická část města zvaná Royal Mile. Nevšední podívanou byla návštěva nového skotského parlamentu.
Dalšího dne, na cestě do univerzitního městečka St. Andrew's, jsme podnikli exkurzi do palírny skotské whisky Glenturret Distillery. Plnoletí šťastlivci mohli i ochutnat. V odpoledních hodinách jsme si vyšlápli na rozhlednu Wallace Monument s výhledem na historické město Stirling.
Šestého dne našeho putování jsme vyrazili do skotských Highlands. Cestou jsme zastavili u jezera Loch Lomond a zlatým hřebem dne bylo jezero Loch Ness spolu s projížďkou lodí. Tamější příšera Nessie zřejmě neměla svůj den, jelikož se ji nikomu nepodařilo spatřit.
Následujícím dnem pro nás poznávání Skotska v podstatě skončilo, cestou zpět na trajekt do Newcastlu jsme ještě navštívili jezerní oblast Lake District National Park, největší národní park Anglie. Čekala nás tu plavba po jezeře Derwentwater.
Po příjezdu zpět do Amsterdamu jsme měli naplánovanou cestu do belgických Brugg, historického a velice malebného města, propojeného sítí kanálů. Po jednom z nich jsme měli možnost i plout vyhlídkovou lodí. Neobvyklým zpestřením tamní klidné atmosféry byl průchod fanoušků německého fotbalového klubu Borussia Dortmund centrem města, spolu s policejními manévry. Ten den se zrovna hrála Liga mistrů. Ve večerních hodinách jsme nasedli do autobusu s pocitem, že druhý den ráno budeme již v Čechách ...
Dle mého názoru se tento zájezd velmi povedl. Skotsko oplývá neobyčejnou přírodou a až mystickou atmosférou. Člověk měl také možnost pochopit zdejší kulturu a mentalitu lidí. Samostatnou kapitolou bylo počasí - občas jsem měla pocit, že si z nás dělá doslova “dobrý den”. V neposlední řadě bych chtěla poděkovat pedagogům za celkovou organizaci zájezdu a pohodovou atmosféru.
Natálie Pilchová, 4. A

Rozcestník školy