Historie školy

Historie v obrazech

Rok před vypuknutím první světové války město Karlovy Vary povolává z Prahy prof. Otto Laasche, aby stanul v čele německé dvouleté obchodní školy. Ta je otevřena v roce 1913 a má dvě třídy po padesáti žácích. O rok později začíná válka. Přesto počet žadatelů o studium stoupá. Starosta a radní města v roce 1919 rozhodují o přidružení německé čtyřleté obchodní akademie k dosavadní dvouleté obchodní škole. A tak se první září 1919 zapisuje do historie jako počátek ekonomického školství v Karlových Varech.

Německá obchodní akademie sídlila v budově dnešního SOU stravování v Ondřejské ulici. První maturitní zkoušky se konaly v létě 1923. Počet studentů vzrůstal, byl otevřen i abiturientský kurz obchodní školy a obchodní pokračovací škola. Kapacita budovy nestačí. Rada města uvažuje o stavbě nové školní budovy. Z několika návrhů je přijat projekt pražského architekta Adolfa Foehra. 1. prosince 1926 se dočkává schválení ministerstvem školství a národní osvěty a stavba je svěřena karlovarské pobočce stavitelských firem z Teplic, v jejímž čele stojí Julius Srb z Karlových Varů. Městští radní rozhodli, že stavbu provedou jen pracovníci z Karlových Varů a v první řadě karlovarští nezaměstnaní, cihly dodá cihelna ve Dvorech a v Dalovicích, veškeré řemeslnické práce budou dílem karlovarských podnikatelů. Stavba je dokončena v červnu 1929. Pětipatrová budova se třinácti učebnami, dvěma přednáškovými sály, dvěma sborovnami, kabinety, výstavní síní a tělocvičnou je předána německé obchodní akademii.

Až v roce 1937 je v Rybářích otevřena československá obchodní akademie Ústřední matice školské v Karlových Varech. V prvních poválečných týdnech je budova německé obchodní akademie předána československé obchodní akademii. Roku 1949 škola dostává název „vyšší hospodářská škola“ a v roce 1953 je její název zkrácen na pouhé „hospodářská škola“. V roce 1964 je založena další součást školy: Státní jazyková škola. Roku 1981 se název školy opět mění, tentokrát na „Střední ekonomická škola“, od r. 1989 na „Obchodní akademie a vyšší odborná škola cestovního ruchu“. Současný název školy zní: OBCHODNÍ AKADEMIE, VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA CESTOVNÍHO RUCHU A JAZYKOVÁ ŠKOLA S PRÁVEM STÁTNÍ JAZYKOVÉ ZKOUŠKY KARLOVY VARY.

Ve vzdělávací soustavě Karlovarského kraje je škola jedinečná svým zaměřením na výuku jazyků, ekonomické předměty a cestovní ruch. Tak jak se měnila česká společnost, tak také škola byla schopna reagovat na měnící se trendy ve vzdělávání. Obor cestovní ruch se od roku 1996 studuje na vyšší odborné škole. Také střední škola získala od roku 2009 možnost vzdělávat ve studijním oboru cestovní ruch. Po dokončení finální oborové profilace se škola stala komplexně ucelenou vzdělávací institucí Karlovarského kraje. Jak střední odborná škola, tak vyšší odborná škola mají velmi dobré jméno a svým významem přesahují západočeský region.

Etapy ekonomického školství v Karlových Varech:

1919-1938 HANDELSAKADEMIE

1937-1938 OBCHODNÍ AKADEMIE

1938-1945 WIRTSCHAFTSOBERSCHULE 1945-1949 OBCHODNÍ AKADEMIE

1949-1953 VYŠŠÍ HOSPODÁŘSKÁ ŠKOLA

1953-1961 HOSPODÁŘSKÁ ŠKOLA

1961-1989 STŘEDNÍ EKONOMICKÁ ŠKOLA

1989 – 2006 OBCHODNÍ AKADEMIE A VŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA CESTOVNÍHO RUCHU KARLOVY VARY

od 2006 OBCHODNÍ AKADEMIE, VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA CESTOVNÍHO RUCHU A JAZYKOVÁ ŠKOLA S PRÁVEM STÁTNÍ JAZYKOVÉ ZKOUŠKY KARLOVY VARY

Ředitelé od r. 1919:

Otto Laasch 
Franz Dürauer 
Vojtěch Měšťan 
Bohuslav Čermák 
Antonín Kameník 
Václav Dubský 
RNDr. Karel Matásek 
Ing. František Žák 
Ing. Karel Dítko
Ing. Edmund Janisch
Ing. Hana Motyčková
Mgr. Pavel Bartoš